Čišćenje laptopa od prašine i zamena termalne paste
U daljem tekstu ćemo navesti kada bi bilo potrebno odneti laptop na servis , do kakvih posledica može da dođe usled neredovnog servisiranja i koji postupci obuhvataju čišćenje od prašine na laptop uređajima.
Ukoliko ste primetili da se na Vašem laptopu pojavljuje neki od sledećih problema , obavezno donesite Vaš uređaj na servis.
- Laptop se greje tokom rada
- Ventilator laptopa je postao bučan
- Laptop se povremeno ugasi
Ako zanemarite neki od navedenih problema , može doći do sledećih posledica:
- Odlepljivanje BGA čipa (GPU, Northbridge)
- Pregrevanje procesora i grafičkog čipa (koje dovodi do kompletnog nestanka slike)
- Sistem se restartuje
- Stalni prestanak rada laptopa
Čišćenje laptopa obuhvata :
- Čišćenje kulera od prašine
- Čišćenje kućišta laptopa od prašine
- Zamena termalne paste na procesor i grafički čip
- Zamena termal padova na grafičkom čipu
- Reparacija kulera
- Testiranje laptopa pod maksimalnim opterećenjem sa posebnim programima
Što se tiče temperature i zagrevanja Vašeg laptopa i samog procesora , sve preko 60-65 stepeni dok ga koristite nije preporučeno . Ukoliko biste želeli da imate uvid na koliko stepeni Vaš laptop radi , možete ga i sami testirati putem programa HWMonitor. Preuzmite i instalirajte program , nakon instalacije potrebno je da ga opteretite u radu (gledanje filma ili igranje igrice) . Ako Vam temperatura procesora prelazi granicu od 60-65 stepeni to znači da se laptop pregreva i potrebno je čišćenje , osim za Intel procesore kojima je normalna temperatura 70 stepeni. U slučaju da Vaš laptop dolazi do temperature od 80 do 90 stepeni, mora da prestane sa radom i potrebno je što pre doneti ga na servis.